Nominations coming up

Elizabeth Darling, of Texas, to be Commissioner on Children, Youth, and Families, Department of Health and Human Services.

Michael Faulkender, of Maryland, to be an Assistant Secretary of the Treasury.

Peter C. Wright, of Michigan, to be Assistant Administrator, Office of Solid Waste, Environmental Protection Agency.

Matthew J. Kacsmaryk, of Texas, to be United States District Judge for the Northern District of Texas.

Allen Cothrel Winsor, of Florida, to be United States District Judge for the Northern District of Florida.

Ryan T. Holte, of Ohio, to be a Judge of the United States Court of Federal Claims for a term of fifteen years.

Rossie David Alston, Jr., of Virginia, to be United States District Judge for the Eastern District of Virginia.

Sarah Daggett Morrison, of Ohio, to be United States District Judge for the Southern District of Ohio.

Pamela A. Barker, of Ohio, to be United States District Judge for the Northern District of Ohio.

Corey Landon Maze, of Alabama, to be United States District Judge for the Northern District of Alabama.

Rodney Smith, of Florida, to be United States District Judge for the Southern District of Florida.

Wendy Williams Berger, of Florida, to be United States District Judge for the Middle District of Florida.

Thomas P. Barber, of Florida, to be United States District Judge for the Middle District of Florida.

T. Kent Wetherell II, of Florida, to be United States District Judge for the Northern District of Florida.

Karin J. Immergut, of Oregon, to be United States District Judge for the District of Oregon.

Jean-Paul Boulee, of Georgia, to be United States District Judge for the Northern District of Georgia.

James David Cain, Jr., of Louisiana, to be United States District Judge for the Western District of Louisiana.

Damon Ray Leichty, of Indiana, to be United States District Judge for the Northern District of Indiana.

J. Nicholas Ranjan, of Pennsylvania, to be United States District Judge for the Western District of Pennsylvania.

Brian C. Buescher, of Nebraska, to be United States District Judge for the District of Nebraska.

Clifton L. Corker, of Tennessee, to be United States District Judge for the Eastern District of Tennessee.

John Milton Younge, of Pennsylvania, to be United States District Judge for the Eastern District of Pennsylvania.

Richard A. Hertling, of Maryland, to be a Judge of the United States Court of Federal Claims for a term of fifteen years.

M. Miller Baker, of Louisiana, to be a Judge of the United States Court of International Trade.

Timothy M. Reif, of the District of Columbia, to be a Judge of the United States Court of International Trade.

Julia Akins Clark, of Maryland, to be a Member of the Merit Systems Protection Board for the term of seven years expiring March 1, 2021.

Dennis Dean Kirk, of Virginia, to be a Member of the Merit Systems Protection Board for the term of seven years expiring March 1, 2023.

Dennis Dean Kirk, of Virginia, to be Chairman of the Merit Systems Protection Board.

Don Munce, of Florida, to be a Member of the Board of Directors of the Corporation for Public Broadcasting for a term expiring January 31, 2024.

Kathe Hicks Albrecht, of California, to be a Member of the National Council on the Humanities for a term expiring January 26, 2024.

Charles Wickser Banta, of New York, to be a Member of the National Council on the Arts for a term expiring September 3, 2022.

Keegan F. Callanan, of Vermont, to be a Member of the National Council on the Humanities for a term expiring January 26, 2024.

David Armand DeKeyser, of Alabama, to be a Member of the National Council on the Humanities for a term expiring January 26, 2020.

Kim R. Holmes, of Virginia, to be a Member of the National Council on the Humanities for a term expiring January 26, 2022.

Victoria Ann Hughes, of Virginia, to be a Member of the Board of Directors of the Corporation for National and Community Service for a term expiring October 6, 2021.

Michelle Itczak, of Indiana, to be a Member of the National Council on the Arts for a term expiring September 3, 2020.

Phyllis Kaminsky, of Arizona, to be a Member of the National Council on the Humanities for a term expiring January 26, 2020.

Barbara Coleen Long, of Missouri, to be a Member of the National Council on the Arts for a term expiring September 3, 2022.

Heather Reynolds, of Texas, to be a Member of the Board of Directors of the Corporation for National and Community Service for a term expiring September 14, 2021.

Carleton Varney, of Massachusetts, to be a Member of the National Council on the Arts for a term expiring September 3, 2022.

Jean M. Yarbrough, of Maine, to be a Member of the National Council on the Humanities for a term expiring January 26, 2022.

Mark Schultz, of Nebraska, to be Commissioner of the Rehabilitation Services Administration, Department of Education.

Seth Daniel Appleton, of Missouri, to be an Assistant Secretary of Housing and Urban Development.

Dino Falaschetti, of Montana, to be Director, Office of Financial Research, Department of the Treasury, for a term of six years.

Robert Hunter Kurtz, of Virginia, to be an Assistant Secretary of Housing and Urban Development.

Bimal Patel, of Georgia, to be an Assistant Secretary of the Treasury.

Mary Anne Carter, of Tennessee, to be Chairperson of the National Endowment for the Arts for a term of four years.

Robert L. King, of Kentucky, to be Assistant Secretary for Postsecondary Education, Department of Education.

Scott A. Mugno, of Pennsylvania, to be an Assistant Secretary of Labor.

John P. Pallasch, of Kentucky, to be an Assistant Secretary of Labor.

Aditya Bamzai, of Virginia, to be a Member of the Privacy and Civil Liberties Oversight Board for the remainder of the term expiring January 29, 2020.

Travis LeBlanc, of Maryland, to be a Member of the Privacy and Civil Liberties Oversight Board for a term expiring January 29, 2022.

William R. Evanina, of Pennsylvania, to be Director of the National Counterintelligence and Security Center.

William Bookless, of California, to be Principal Deputy Administrator, National Nuclear Security Administration.

Veronica Daigle, of Virginia, to be an Assistant Secretary of Defense.

Thomas McCaffery, of California, to be an Assistant Secretary of Defense.

Lisa M. Schenck, of Virginia, to be a Judge of the United States Court of Military Commission Review.

Greg Girard Guidry, of Louisiana, to be United States District Judge for the Eastern District of Louisiana.

Michael T. Liburdi, of Arizona, to be United States District Judge for the District of Arizona.

Peter D. Welte, of North Dakota, to be United States District Judge for the District of North Dakota.

Lane Genatowski, of New York, to be Director of the Advanced Research Projects Agency-Energy, Department of Energy.

Rita Baranwal, of Pennsylvania, to be an Assistant Secretary of Energy (Nuclear Energy).

Christopher Fall, of Virginia, to be Director of the Office of Science, Department of Energy.

Joseph V. Cuffari, of Arizona, to be Inspector General, Department of Homeland Security.

Thelma Drake, of Virginia, to be Federal Transit Administrator.

Jeffrey Nadaner, of Maryland, to be an Assistant Secretary of Commerce.

Claudia Slacik, of New York, to be a Member of the Board of Directors of the Export-Import Bank of the United States for a term expiring January 20, 2023.

John Lowry III, of Illinois, to be Assistant Secretary of Labor for Veterans' Employment and Training.

Andrew M. Saul, of New York, to be Commissioner of Social Security for the term expiring January 19, 2025.

Courtney Dunbar Jones, of Virginia, to be a Judge of the United States Tax Court for a term of fifteen years.

David Christian Tryon, of Ohio, to be Chief Counsel for Advocacy, Small Business Administration.

Heath P. Tarbert, of Maryland, to be Chairman of the Commodity Futures Trading Commission.

Heath P. Tarbert, of Maryland, to be a Commissioner of the Commodity Futures Trading Commission for a term expiring April 13, 2024.

Ann Marie Buerkle, of New York, to be a Commissioner of the Consumer Product Safety Commission for a term of seven years from October 27, 2018.

Ann Marie Buerkle, of New York, to be Chairman of the Consumer Product Safety Commission.

Rick A. Dearborn, of Oklahoma, to be a Director of the Amtrak Board of Directors for a term of five years.

Diana Furchtgott-Roth, of Maryland, to be an Assistant Secretary of Transportation.

Joseph Ryan Gruters, of Florida, to be a Director of the Amtrak Board of Directors for a term of five years.

Heidi R. King, of California, to be Administrator of the National Highway Traffic Safety Administration.

Barry Lee Myers, of Pennsylvania, to be Under Secretary of Commerce for Oceans and Atmosphere.

Leon A. Westmoreland, of Georgia, to be a Director of the Amtrak Board of Directors for a term of five years.

Stephen Akard, of Indiana, to be Director of the Office of Foreign Missions, with the rank of Ambassador.

Lynda Blanchard, of Alabama, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Slovenia.

Joseph Cella, of Michigan, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Fiji, and to serve concurrently and without additional compensation as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Kiribati, the Republic of Nauru, the Kingdom of Tonga, and Tuvalu.

Michael J. Fitzpatrick, of Virginia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Ecuador.

Kenneth S. George, of Texas, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Oriental Republic of Uruguay.

Jeffrey Ross Gunter, of California, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Iceland.

Ronald Douglas Johnson, of Florida, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of El Salvador.

W. Patrick Murphy, of Vermont, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Kingdom of Cambodia.

Donald R. Tapia, of Arizona, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Jamaica.

John Barsa, of Florida, to be an Assistant Administrator of the United States Agency for International Development.

Brett P. Giroir, of Texas, to be Representative of the United States on the Executive Board of the World Health Organization.

Mark Rosen, of Connecticut, to be United States Executive Director of the International Monetary Fund for a term of two years.

David Stilwell, of Hawaii, to be an Assistant Secretary of State (East Asian and Pacific Affairs).

Keith Krach, of California, to be an Under Secretary of State (Economic Growth, Energy, and the Environment).

Keith Krach, of California, to be United States Alternate Governor of the European Bank for Reconstruction and Development.

Keith Krach, of California, to be United States Alternate Governor of the International Bank for Reconstruction and Development for a term of five years; United States Alternate Governor of the Inter-American Development Bank for a term of five years.

Susan Combs, of Texas, to be an Assistant Secretary of the Interior.

Aimee Kathryn Jorjani, of Wisconsin, to be Chairman of the Advisory Council on Historic Preservation for a term expiring January 19, 2021.

James Wesley Hendrix, of Texas, to be United States District Judge for the Northern District of Texas.

Sean D. Jordan, of Texas, to be United States District Judge for the Eastern District of Texas.

Mark T. Pittman, of Texas, to be United States District Judge for the Northern District of Texas.

Richard C. Parker, of North Carolina, to be an Assistant Administrator of the United States Agency for International Development.

Charles L. Glazer, of Connecticut, to be a Member of the United States Advisory Commission on Public Diplomacy for a term expiring July 1, 2020.

Edward F. Crawford, of Ohio, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Ireland.

James S. Gilmore, of Virginia, to be U.S. Representative to the Organization for Security and Cooperation in Europe, with the rank of Ambassador.

David Michael Satterfield, of Missouri, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Career Minister, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Turkey.

Kate Marie Byrnes, of Florida, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of North Macedonia.

Sean Cairncross, of Minnesota, to be Chief Executive Officer, Millennium Challenge Corporation.

Robert A. Destro, of Virginia, to be Assistant Secretary of State for Democracy, Human Rights, and Labor.

David Schenker, of New Jersey, to be an Assistant Secretary of State (Near Eastern Affairs).

Alan R. Swendiman, of North Carolina, to be Deputy Director of the Peace Corps.

Michael G. Bailey, of Arizona, to be United States Attorney for the District of Arizona for the term of four years.

Brent R. Bunn, of Idaho, to be United States Marshal for the District of Idaho for the term of four years.

Eric S. Gartner, of Pennsylvania, to be United States Marshal for the Eastern District of Pennsylvania for the term of four years.

Virgil Madden, of Indiana, to be a Commissioner of the United States Parole Commission for a term of six years.

Jeffrey Vincent Brown, of Texas, to be United States District Judge for the Southern District of Texas.

Brantley Starr, of Texas, to be United States District Judge for the Northern District of Texas.

Stephanie L. Haines, of Pennsylvania, to be United States District Judge for the Western District of Pennsylvania.

Robert J. Colville, of Pennsylvania, to be United States District Judge for the Western District of Pennsylvania.

Timothy J. Downing, of Oklahoma, to be United States Attorney for the Western District of Oklahoma for the term of four years.

William Travis Brown, Jr., of Louisiana, to be United States Marshal for the Middle District of Louisiana for the term of four years.

Michael Blaine East, of North Carolina, to be United States Marshal for the Eastern District of North Carolina for the term of four years.

Mindy Brashears, of Texas, to be Under Secretary of Agriculture for Food Safety.

Naomi C. Earp, of Maryland, to be an Assistant Secretary of Agriculture.

Scott Hutchins, of Indiana, to be Under Secretary of Agriculture for Research, Education, and Economics.

Ron A. Bloom, of New York, to be a Governor of the United States Postal Service for a term expiring December 8, 2020.

Roman Martinez IV, of Florida, to be a Governor of the United States Postal Service for a term expiring December 8, 2024.

James A. Crowell IV, of the District of Columbia, to be an Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia for the term of fifteen years.

Jason Park, of the District of Columbia, to be an Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia for the term of fifteen years.

Michael Eric Wooten, of Virginia, to be Administrator for Federal Procurement Policy.

Dale Cabaniss, of Virginia, to be Director of the Office of Personnel Management for a term of four years.

Jeffrey L. Eberhardt, of Wisconsin, a Career Member of the Senior Executive Service, to be Special Representative of the President for Nuclear Nonproliferation, with the rank of Ambassador.

Kenneth A. Howery, of Texas, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Kingdom of Sweden.

Bridget A. Brink, of Michigan, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Slovak Republic.

John Jefferson Daigle, of Louisiana, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Cabo Verde.

Matthew S. Klimow, of New York, a Career Member of the Senior Executive Service, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Turkmenistan.

Nominations beginning Timothy Ryan Harrison, and ending Rachel Lynne Vanderberg, which 5 nominations were received by the Senate and appeared in the Congressional Record on April 10, 2019.

Nomination for Lisa Anne Rigoli, which nomination was received by the Senate and appeared in the Congressional Record on April 10, 2019.

Nominations beginning Kenneth H. Merten, and ending Kevin M. Whitaker, which 7 nominations were received by the Senate and appeared in the Congressional Record on March 25, 2019.

Confirmed nominations

Listed confirmations are within the last month — click on the heading to see the full list.

Howard C. Nielson, Jr., of Utah, to be United States District Judge for the District of Utah.

Carl J. Nichols, of the District of Columbia, to be United States District Judge for the District of Columbia.

Stephen R. Clark, Sr., of Missouri, to be United States District Judge for the Eastern District of Missouri.

Kenneth D. Bell, of North Carolina, to be United States District Judge for the Western District of North Carolina.

Daniel P. Collins, of California, to be United States Circuit Judge for the Ninth Circuit. Vote Result

Jeffrey A. Rosen, of Virginia, to be Deputy Attorney General.

Wendy Vitter, of Louisiana, to be United States District Judge for the Eastern District of Louisiana.

Lance V. Yohe, of North Dakota, to be Commissioner on the part of the United States on the International Joint Commission, United States and Canada.

Matthew H. Tueller, of Utah, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Iraq.

Robert C. Sisson, of Michigan, to be Commissioner on the part of the United States on the International Joint Commission, United States and Canada.

Jane L. Corwin, of New York, to be Commissioner on the part of the United States on the International Joint Commission, United States and Canada. Vote Result

Brian J. Bulatao, of Texas, to be an Under Secretary of State (Management).

Kenneth Kiyul Lee, of California, to be United States Circuit Judge for the Ninth Circuit. Vote Result

Michael J. Truncale, of Texas, to be United States District Judge for the Eastern District of Texas.

Michael H. Park, of New York, to be United States Circuit Judge for the Second Circuit.

Joseph F. Bianco, of New York, to be United States Circuit Judge for the Second Circuit.

Janet Dhillon, of Pennsylvania, to be a Member of the Equal Employment Opportunity Commission for a term expiring July 1, 2022. Vote Result

Kimberly A. Reed, of West Virginia, to be President of the Export-Import Bank of the United States for a term expiring January 20, 2021. Vote Result

Judith DelZoppo Pryor, of Ohio, to be a Member of the Board of Directors of the Export-Import Bank of the United States for a term expiring January 20, 2021. Vote Result

Spencer Bachus III, of Alabama, to be a Member of the Board of Directors of the Export-Import Bank of the United States for a term expiring January 20, 2023. Vote Result

Joshua Wolson, of Pennsylvania, to be United States District Judge for the Eastern District of Pennsylvania.

Rodolfo Armando Ruiz II, of Florida, to be United States District Judge for the Southern District of Florida.

Raul M. Arias-Marxuach, of Puerto Rico, to be United States District Judge for the District of Puerto Rico.

Andrew Lynn Brasher, of Alabama, to be United States District Judge for the Middle District of Alabama.

J. Campbell Barker, of Texas, to be United States District Judge for the Eastern District of Texas.

Gordon Hartogensis, of Connecticut, to be Director of the Pension Benefit Guaranty Corporation for a term of five years.

R. Clarke Cooper, of Florida, to be an Assistant Secretary of State (Political-Military Affairs).

William Cooper, of Maryland, to be General Counsel of the Department of Energy.